Usuwanie plam z dywanu – jak sobie z tym poradzić?

Nawet najbardziej ostrożnej osobie, dbającej o swoje meble tapicerowane, dywany, czy sprzęty domowe, zdarzy się od czasu do czasu przykry wypadek. A to dziecko rozleje się napój, a to ktoś potrąci nam kubek z kawą – nie wspominając o tym, iż zwierzęta domowe również nanieść mogą, zwłaszcza jesienną i zimową porą, sporo nieczystości na swoich łapach i sierści. Zagrożeń jest dość dużo, gdy tymczasem usuwanie plam z dywanu i tapicerki do najłatwiejszych nie należy.

Główny podział zabrudzeń na domowych dywanach

Nasze wykładziny i dywany nie tylko pozwalają zachować w pomieszczeniach energię cieplną. Nadają także wnętrzom charakter przytulności i generalnie świetnie nadają się do stylizacji, jako jeden z najlepiej widocznych elementów wystroju. Niestety zazwyczaj są bardzo podatne na zabrudzenia. Generalnie plamy na dywanie podzielić możemy ze względu na pochodzenie; wyróżniamy wtedy plamy wywołane środkami naturalnymi (najczęściej produktami spożywczymi) oraz zabrudzenia wywołane substancjami chemicznymi (np. smar silnikowy, płyn do spryskiwaczy szyb, itp.).

Samo usuwanie plam z dywanu powinno także różnić się zależnie od substancji, która na owym dywanie się nieszczęśliwie znalazła. Kolejnym wyróżnikiem plam na naszych domowych wykładzinach, może być klasyfikacja oparta na zawartości tłuszczów – roślinnych i zwierzęcych oraz tych pochodzących z przemysłu chemicznego. Zauważmy, iż obie te systematyzacje mogą się wzajemnie przecinać. Przykładowo, znany chyba wszystkim, uniwersalny płyn WD-40 jest niemalże bezwonny, przezroczysty i z niską zawartością tłuszczów, tymczasem warsztatowa pasta do mycia rąk (znana jako pasta BHP) wręcz przeciwnie. Dodatkowo, „w bonusie” mamy także ścierniwo, czyli drobno zmielony piasek, który po zabrudzeniu dywanu, równie trudno jest usunąć, co samą chemię.

Skuteczne usuwanie plam z dywanu, czyli co zrobić, gdy już doszło do wypadku

Znamy kilka „domowych” sposobów na usuwanie plam z dywanu, z tym że łatwo jest w takich sytuacjach pomylić specyfiki lub proporcje. Do plam tłustych nasze mamy używały częstokroć alkoholu, spirytusu salicylowego, zmieszanego z solą. Pamiętajmy tylko, by sprawdzić, czy producent wykładziny nie przestrzega przed kontaktem powierzchni z wysokoprocentowymi alkoholami – niektóre sztuczne dywany źle znoszą takie połączenie, np. mogą się odbarwić, wypłowieć.

Inną domową metodą jest soda oczyszczona, która rozsypana na powierzchni dywanu powinna wchłonąć większość płynów. Potem już pozostaje tylko odkurzyć dywan. W przypadku dywanów naturalnych soda kuchenna pozostawiona na jedna, dwie godziny ma także wchłaniać tak trudne w usuwaniu plamy po winie lub kolorowym soku.

Usuwanie plam z dywanu wywołanych wdeptaną guma do żucia, to jeszcze inna kategoria. Wszyscy wiemy, jak uciążliwe mogą być próby wywabienia, a właściwie wydrapania gumy, która praktycznie wtopiła się, zrównała ze strukturą dywanu. Nie stosujmy wtedy żadnej chemii, postarajmy się zamrozić gumę do żucia warstwą kostek lodu. Guma do żucia poddana niskiej temperaturze odpowiednio długo, powinna skostnieć i wtedy łatwo będzie ja wykruszyć.

Z kolei usuwanie plam z dywanu spowodowanych rozlaną herbatą powinniśmy przeprowadzić, wykorzystując nieco kłopotliwą pod względem zapachowym mieszankę, jaką stanowi woda utleniona i amoniak. Herbata oprócz tak lubianej teiny ma w swym składzie mnóstwo garbników, alkaloidów, ale także silne pigmenty naturalne (karoten, ksantofil). I te ostatnie są odpowiedzialne za efekt wizualny w postaci kłopotliwych ciemnobrązowych plam. Gazik nasączony kilkoma dosłownie kroplami amoniaku i paroma łyżeczkami wody utlenionej kładziemy i lekko przyciskamy na zaplamioną powierzchnię.

Nie bójmy się także sięgnąć po środki zaradcze, będące w powszechnej sprzedaży. By usuwanie plam z dywanu było skuteczne, zazwyczaj środki te projektowano i badano w dość długim, wymagającym procesie produkcyjnym.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *