Domowe sposoby na plamy z krwi

Plamy z krwi nie są łatwe do wywabienia, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Najważniejsze jest to, aby nie zwlekać z ich usunięciem, na szczęście do dyspozycji jest wiele skutecznych sposobów na tego typu zabrudzenia. Pora zastanowić się nad tym, czym sprać krew, aby na powierzchni nie została nieestetyczna plama.

Jak wywabić plamę z krwi?

Jeśli na materiale pojawiła się plama z krwi, to należy zadziałać błyskawicznie, bo świeże zabrudzenie jest zdecydowanie łatwej usunąć niż zaschnięte. Zanim jednak ktoś sięgnie po chemiczne środki odplamiające, warto dać szansę domowym metodom. W większości przypadków świetnie sobie radzą i pozwalają na całkowite pozbycie się plamy z krwi. Nawet zwykła sól, która kosztuje przysłowiowe grosze i jest zawsze pod ręką w kuchni, będzie niezwykle pomocna. Wystarczy posypać nią świeżą plamę i po godzinie sprać ją w zimnej wodzie. W przypadku zaschniętego zabrudzenia powinno się namoczyć poplamioną tkaninę w roztworze zrobionym z litra wody i trzech łyżek soli. Alternatywą dla soli będzie soda oczyszczona. Plamę z krwi można też wywabić za pomocą krochmalu. Trzeba go rozpuścić w wodzie i nałożyć na zabrudzenie, a po wyschnięciu należy spłukać go zimną wodą. Czasem trzeba powtórzyć zabieg kilka razy, aby uzyskać pożądany efekt.

Bardzo pomocna jest też woda utleniona, która sprawdzi się idealnie w przypadku zabrudzenia krwią białych tkanin. Woda utleniona musi jednak zostać mocno rozcieńczona w wodzie przed nałożeniem jej na materiał. Optymalną proporcją będzie szklanka wody utlenionej na litr czystej wody. Jeśli jednak zabrudzenie nie chce zejść, to można spróbować z nierozcieńczoną wodą utlenioną, na koniec pozostaje wszystko sprać w wodzie z mydłem. Plamę z krwi można usunąć całkowicie, polewając ją najpierw spirytusem, a po godzinie przecierając octem z dodatkiem aspiryny. Można też spróbować wywabić ją mlekiem. Trzeba moczyć w nim zabrudzoną tkaninę przez całą noc, a następnego dnia wyprać ją. W walce z plamami z krwi może pomóc też sok z cytryny i zimna woda. Takim kwaśnym roztworem należy przetrzeć zabrudzenie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *